Mi az a Csapatleltár?

  • Csapatdiagnosztikai eszköz.
  • Fejlesztési iránytű.
  • 8+2 faktor alapján felállított helyzetjelentés egy csapatról.

Kiválóan alkalmas párbeszéd elindítására a csapattagok, valamint a vezető és a csapat között, mely önmagában elindíthat egy érési folyamatot. A későbbi visszamérések lehetővé teszik a fejlesztés eredményességének nyomon követését, és a további haladási irányok meghatározását.

  • Csapatnak tekintjük a 2-16 fős, feladatában egymásra utalt csoportokat.

A csapat jólléte

A 8 faktor a csapat jóllétét egyéni, csapat és szervezeti szinten méri.

Az egyéni szint elemzése képet ad arról, hogy hogyan érzi magát az egyén a csapatban, ami lehetőséget ad az egyéni kreativitás és a fluktuáció kezelésére.

A csapat szintjén vizsgált hat faktor és a két kiegészítő faktor segít a sokféle impulzus, hatás között eligazodni, és előrejelzi, hogy a csapat jelenlegi állapotában milyen fejlesztésre reagál a legkönnyebben.

A szervezeti szint vizsgálata segítheti a vezetőt és a csapattagokat a csapat szervezeten belüli pozicionálásának alakításában.

Faktorok

  • A vezető

    A vezető iránti bizalmat és támogatottságát méri. A vezetői működést értékeli, annak hitelességét és támogató minőségét tárja fel.

  • Struktúra

    Ez a faktor a csapat működésének folyamati és strukturális szintjét vizsgálja: mennyire átláthatóak a folyamatok, a szerepek és azok egymásra épültsége, valamint mennyire átláthatóak a döntéshozatali mechanizmusok.

  • Kommunikáció

    A csapaton belüli kommunikáció nyíltságát, transzparenciáját és őszinteségét méri. Megmutatja, hogy az ellenérveket, a konfrontációt, a közös vitát mennyire engedi be egy csapat.

  • Odatartozás

    A csapattagok közötti kapcsolati háló megtartó erejéről - a tagok közötti kapcsolat minőségéről árulkodik.

  • Önazonosság

    Megmutatja, hogy mennyire felszabadultak munkájuk során a csapattagok és mennyire tudnak ebben a csapatban kiteljesedni. Választ ad arra, hogy a csapatban mennyire van lehetőség az egyéniség megélésére, az egyéni tulajdonságok, erőforrások, temperamentumok megmutatkozására, az egyéni ötletek, kreativitás beemelésére.

  • Normák

    Ez a faktor az írott és az íratlan szabályokkal való bánást tárja fel. Azt vizsgálja, hogy vannak-e a csapatnak maga által felállított szabályai, ezek betartásában következetesek-e a tagok, egységes-e az értelmezésük, és hogy ezek a szabályok szolgálják-e egyáltalán a csapat elé kitűzött cél elérését.

  • Közös ügy

    Mennyire közös és mennyire egyértelmű a csapat minden tagja számára a csapat küldetése, a közös ügy. A faktor megmutatja, hogy közös iránytűként szolgál-e a csapat minden tagja számára és ezáltal lehet-e erőforrásként építeni rá.

  • Működési környezet

    Ez a faktor a csapatot a működési környezete szempontjából vizsgálja. Megmutatja, hogy milyen a csapat kapcsolata a működési környezetével (szervezeti kultúra, szervezetben betöltött szerep, hely, feladat, erőforrásokhoz való hozzáférés szempontjából) és azt hogyan alakítja a csapat.

  • Csapatklíma

    Arról ad képet, hogy az egyén a csapatban és a szervezetben mennyire érzi magát pszichológiai értelemben biztonságban.

  • Önreflexiós szint

    Azt vizsgálja, hogy a csapat tagjai egyénileg és csoportszinten mennyire képesek meglátni és megérteni működési mechanizmusaikat.

Fejlődéshez vezető párbeszéd

A letisztult vizuálitással megjelenített eredmény kiválóan alkalmas párbeszéd indítására a csapattagok között arról, hogy milyenek ők, mint csapat. Mik az erősségeik, hol vannak fejlődési tartalékaik. Az eredmény értelmezése remek lehetőséget kínál a vezető és a csapat közötti kapcsolat megszólítására is. Az a tapasztalatunk, hogy egy ilyen dialógus organikusan elindítja azt a folyamatot, melynek során az együtt dolgozó emberek érettebb szintre lépnek: csapattá válnak. A Csapatleltár nyújtotta visszamérhetőséggel jól modellezhető a fejlődés íve és tervezhetőek a további fejlesztési lépések.

Valóban iránytű

Ezzel a csapatdiagnosztikai eszközzel a tervezett fejlesztési folyamatok költséghatékonnyá tehetők. Meghatározható, hogy a csapat érettségi szintjéhez milyen beavatkozás és milyen módszertan a legmegfelelőbb.

Amennyiben a helyzetfelmérést további interjúk is gazdagítják, a kirajzoldó kép pontosítható, megerősíthető. Interjúkra és azok elemzésére fordított erőforrás híján önmagában is alkalmas a csapatról egy pillanatfelvételre, és az első fejlesztési lépések meghatározására.

Az eredmények értelmezéséhez a faktorok közötti összefüggések átlátása és a kereszthatások értelmezése érdekében mindenképpen az eszköz használatában jártas team coach, szervezetfejlesztő segítségét javasoljuk.

  • 300kitöltő
  • 26csapat
  • 42felmérés